Bioosada Dolní Marklovice

zpět

Ucházíme se o spolufinancování stavby integračního dětského hřiště v Bioosadě z dotačního programu Nadace ČEZ - Oranžové hřiště.


Projekt Bioosady v Petrovicích u Karviné

Připravili jsme unikátní projekt bioosady Dolní Marklovice. Osadu bude tvořit 6 rodinných domků na pozemcích velikosti 552-954 m2 a komunitní přiléhlá zahrada velikosti 2 500 m2 . Zahrada bude společná pro všechny v osadě a bude obsahovat jak rekreační prvky- altán s krbem, koupací jezírko, dětské a sportovní hřiště, tak také hospodářské zázemí osady. Domky budou v nízkoenergetickým standardu s využitím nejmodernějších prvků bydlení: fotovoltaických panelů pro ohřev teplé vody, internetem ovládaným ústředním topením, případným systémem větrání s rekuperací tepla a letního chlazení. Domy budou připravené pro instalací nabíjecí stanice pro elektromobily.

Bydlení s možností práce pro osoby se sníženou schopností orientace a pohybu

Prioritně je projekt určen pro tělesně postižené osoby a páry, které mají zájem se opětovně zařadit do plnohodnotného života. V domech upravených pro potřeby hendikepovaných, najdou možnost kvalitně bydlet i pracovat. Činnost v komunitní zahradě při pěstování ovoce,zeleniny jim podle záměru projektu umožní nalézt zpět smysl života. Získané zkušenosti budou navíc dál přenášet formou přednášek zájemcům o kvalitní bydlení a komunitního hospodaření. Veškeré komunikační trakty propojující domky s přílehlou zahradou jsou koncipované pro pohyb osob na vozíčku .

Lokalita

Pozemky se nacházejí na styku obce Petrovice, část Dolní Maklovice a města Karviná. Jsou situovány u hlavní silnice vedoucí z Karviné do Petrovic a hraničního přechodu Zebrzydovice. Z hlavní silnice vede asfaltová obecní silnice, která ze dvou stran přiléhá k pozemkům. Ve vzdálenosti 150 m od horního pozemku je na hlavní cestě autobusová zastávka . Směrem na západ ve vzdálenosti 500-700 m je hranice lesa.

Domky pro Bioosadu

Speciálně pro tuto lokalitu jsme vypracovali projekty přízemních domů se sedlovou střechou. Jedná se o tradiční tvary domů se sedlovou střechou krytou glazovanou keramickou taškou s velkorysým propojením s venkovní terasou na jižní straně domu. První projekt domu Biodom 86 je ve dvou dispozičních variantách 3+ kk a 4+kk, oba s podlahovou plochu 86 m2. Projekt Biodom 98 má podlahovou plochu 98 m2. Všechny domy mají velkorysé prosklení jižním směrem a dokonalé propojení denní části domu s terasou před domem. Domky budou postaveny buď v tradiční technologii zděné stavby z keramického systému Heluz, nebo jako dřevostavby. Společným jmenovatelem obou technologii je naprostý důraz na použití ekologických přírodních materiálů. Domy jsou konstruovány jako nízkoenergetické, s tepelnou ztrátou domku nepřesahující 5 kW.

Vytápění domků je elektrickými sálavými panely s možností dálkové regulace topení pomocí internetu. Doplńkovým zdrojem vytápění je krbová vložka s akumulačními obezdívkami, která dále výrazně snižuje uživatelské náklady. Teplou vodu v rámci nadstandardu ohřívají fotovoltaické panely. Kanalizace je dělená s využitím odpadní šedé vody pro další použití ať pro splachování WC, nebo pro zalévání zahrady.

Všechny domy jsou propojené se zahradou společnou vnitřní stezkou . Každý dům má samostatný vjezd z asfaltové obecné komunikace a stání pro osobní automobil. Veškeré komunikační trakty propojující domky s přílehlou zahradou jsou koncipované pro pohyb osob na vozíčku.

Komunitní zahrada jako součást a doplnění obytné části

Komunitní zahrada obsahuje rekreační a integrační prvky pro obyvatele osady. Je navržen zahradní altán s krbem a tesasou navazující na samočistící jezírko ( biotop ). Pro děti je zřízeno dětské integrační hřiště s prolézačkami a také sportovní hřiště pro minifotbal a badminton. Dětské hřiště obsahuje zařízení uzpůsobené pořebám hendikepovaných dětí.

V severní části je prostor pro chov drobného zvířectva ( slepice, křepelky), ryb (aquaponie), pěstování zeleniny ve vyvýšených záhonech a pěstování jedlých a léčivých hub. Všechny tyto aktivity budou sloužit jako doplňkové zdroje potravin a zároveň jako aktivity umožňující propojit činnost hendikepovaných a zdravých osob.

Věškeré další informace rádi poskytnou tvůrci projektu
Ing.Jiří Sikora, Atiss


BIODOM 86

Biodom 86

BIODOM 98

Biodom 98

Komunitní zahrada

Komunitní zahrada